Estetikle ilgili 10 yanlış 10 doğru söylem

Estetikle ilgili 10 yanlış 10 doğru söylemGüzel duyu, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı dr. ümit sinan ersoy, güzel duyu cerrahi hakkında malum 10 yanlışı anlattı.


“meme estetiği yaptırırsan ileride çocuğunu emziremezsin”, “burun estetiği olursan burnunun doğallığı bozulur ve estetik ameliyat olduğun rahatlıkla anlaşılır”, “yüz germe yaptıracak kadar yaşlı değilsin ki”…  derhal herkes kusurlu bulduğumuz bölgelerden kurtulmak veya yılların izlerini hafifletmek istiyoruz. Günümüzün estetik dünyası da malumat birikiminin yanı sıra gelişen teknikler yardımıyla gerek yüzümüzde gerekse vücudumuzda bizi rahatsız eden sorunlara çözüm buluyor ve aynalarla yine barışmamızı sağlayabiliyor. Sadece estetik ameliyatların sıklaşması ve bu konuya olan ilginin artışıyla birliktetoplumda bazı yanlış bilgiler de aynı oranda artarak yaygınlaşıyor.

Hafızamızda estetik bir müdahale geçirme fikrinin oluşmaya başlamasından itibaren,çevremizdeki insanların, bir yakınımızın veya dostumızın müspet ya da negatif hükümları ile karşılaşıyoruz. Peki bu tarz şeylerin hangileri doğru hangileri yanlış?  Güzel duyu, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı dr. Umut sinan ersoy, güzel duyu cerrahi ile alakalı bilinen 10 yanlışı anlattı.

1.    Yanlış: yüz germe mi? Sen o kadar yaşlı mısın?

Yani: yüz germe, kaş kaldırma, alın germe, göz kapağı estetiği, yağ enjeksiyonu şeklinde yüz gençleştirme ameliyatları için çok yaşlı olmanıza, yüzünüzde derin kırışıklıklar oluşmasını beklemenize gerek yok. Otuzlu yaşlarınızda olsanız da, kaşlarınızda gözle görülür düşüklük, göz altı torbalarınızda belirginleşme gözlenebilir, alt göz kapaklarınız göz aklarını tam kapatmayabilir, üst göz kapaklarınızda fazlalık, yanaklarınızda ve yüzünüzün orta kısmında hacim kaybı ya da erken sarkmalar olabilir.  Ancak yapılacak işlemlerin boyutu ve tekniği ileri yaştakilerden biraz farklıdır.

örneğin, otuzlu yaşının sonlarında olan birine orta yüz germe, alt ve üst göz kapağı estetiği, çeşitli alanlara yağ enjeksiyonu, botoks, dolgu, kimyasal ve mekanik peeling, lazer uygulamaları ehil olurken, daha ileri yaşta olan birine bu tedavilere ek olarak  tüm yüz ve boyun germe yapmak gerekebilir. Bu yöntemlerin hangilerinin size uygun olacağı, tafsilatlı bir yüz analizi sonrası sizin istek ve şikayetleriniz göz önünde bulundurularak belirlenir.  Yüz gençleştirme ameliyatlarında hedef, size benzemeyen, suni bir halde  "gerdirilmiş" bir yüz değil, sizin gençlik yıllarınızdaki halinize benzeyen "gençleştirilmiş" naturel bir yüzdür. 

2.    Yanlış: bu yaşta botoks mu yaptıracaksın? Hiç kırışıklığın yok ki...

şu demek oluyor ki:botoksun ileri yaşta yapılması gerektiğine dair yaygın inanışın aksine, mimik kaslarını aktif olarak kullanan ve yüz hareketleri sırasında kırışıklık gözlenen kişilerde, yüzün durgun halinde bile gözlenir hale gelen derin ve kalıcı kırışıklıklar hemen hemen oluşmadan, tedaviye erken başlamak daha müsait bir yaklaşımdır. Otuzlu yaşların başlarında bile botoks güvenle uygulanabilir.

Tafsilatlı bir çözümleme ondan sonra botoksuygun dozlarda ve müsait yerlere uygulandığında oldukca başarılı ve doğala yakın sonuçlar verirken,   “botokslu yüz”  ya da “ifadesiz yüz” manzaraü oluşmasının da önüne geçilir. Iyi uygulanmış bir botoks, yüz ifadesini değiştirmez. 

3.     Yanlış: estetik cerraha gidersen seni muayene edip bir bir kusurlarını söyler ve tedavi dönemini o belirler.

Kısaca: güzel duyu girişimler gerekli olması sebebiyle değil, sizin talebiniz doğrultusunda yapılır.Vücudunuzun herhangi bir yerinin görünüşünden şikayetçi değilseniz, o halde  bu tedavi edilecek bir sorun olmaktan çıkar.  Burnunuzdaki ince bir kemeri, üst göz kapağınızdaki hafif fazla dolgunluğu seviyorsanız ya da göz kenarınızdaki ince çizgilerden mutluysanız o yüz, sizin için en güzel, en estetik yüzdür. Hangi bölgenizi sevmediğinize siz karar verirsiniz; bu algının gerçekte gözüken ile ilişkisi hekiminiz tarafından doğrulandıktan sonra tedavi seçeneklerini konuşma aşamasına geçebilirsiniz.

Seçenekleri teker teker ele alıp tedaviye birlikte karar verirsiniz.  Hekiminizin size, ona gidiş nedeninizin dışındaki kusurlarınızdan bahsetmesi ve buna yönelik tedavi bakımından sizi motive etmeye çalışması ister muayene odasında olsun ister sosyal ortamda, hem mesleki etik bununla beraber nezaket kuralları açısından müsait bir davranış biçimi olmayacaktır. 

4. Yanlış: burun estetiği olursan burnunun doğallığı tamamen bozulur ve hepimiz güzel duyu yapmış oldurdığını rahatça anlar.

şu demek oluyor ki: ameliyat olduğu ilk bakışta rahatlıkla anlaşılan,kendini anında ele veren bir burun, iyi yapılmış bir burun olamaz. Eski anlayışın aksine, günümüzde uygulanan koruyucu tekniklerle hem naturel görünümlü,hem güzel ve yüze yakışan, bununla birlikte işlemden geçmiş olduğu anlaşılmayan burunlar elde etmek mümkün. Bu endişeları kafanızdan atmak için güzel duyu cerrahınız ile yapacağınız görüşmede olası sonuçları tafsilatlı olarak öğrenebilir, hatta yeni simulasyon teknolojileri yardımıyla sonucu üç boyutlu olarak görebilirsiniz. 

5.    Yanlış: meme estetiği yapmış oldurırsan  ileride çocuğunu emziremezsin.

Doğrusu: meme efsuntme ameliyatlarında meme dokusu ameliyat alanının haricinde bırakıldığından, bütünlüğü tamamen korunur. Modern tekniklerle yapılan küçültme ve dikleştirme ameliyatlarında ise emzirmenizi sağlayacak olan meme başı ve ucu, bunların derhal arkasındaki kanal sistemi ile birlikte yeteri kadar meme dokusu bir tüm halinde, damarsal yapısı ve duyu özelliği dahil olmak üzere korunur. Ameliyatta, güzel duyu olarak hedeflenen büyüklükte ve şekilde meme meydana getirmeye kafi gelecek olan dokuların haricinde kalanlar, doğrusu sadece fazla olanlar atılır. 

6.    Yanlış:senmi  liposuctionyaptıracaksın? Ama şişman değilsin ki...

Doğrusu: liposuction bir zayıflama yöntemi değil, bir vücut şekillendirme yöntemidir.Yağ dağılımında anarşi kararı vücut hatlarının oluşturduğu silüetin göze hoş görünmediği çok sıska olduğunu düşündüğünüz kişilerde bile liposuction yapılabilir. Buna rağmen fazla şişman bulunduğunu düşündüğünüz birinin vücudundaki yağ dağılımı orantılı ve vücut hatları estetik açıdan tatmin edici ise; o kişi, liposuction için müsait olmayabilir, diyet yapması ehil olacaktır.

Ister kilolu olun ister cılız, görünüşünüzden mutsuzsanız fazla olan bölgelerden yağ alma, dolgunluk istenen bölgelere yağ verme teknikleri ile güzel duyu bütünlüğü yine sağlama işlemi için uygun bir  aday olabilirsiniz. örneğin bel çukurunuz ile kalçanız arasındaki kavis çok belirgin değilse ve kalçalarınız yayvan görünümlüyse, yanlarda ve iç ksıcaklıkmlarda fazla olan  yağlar alınarak kalçalarınızın orta bölümüne enjekte edilir ve böylece bu bölge daha şekilli hale getirilebilir. 

7.    Yanlış: liposuction yaptırırsan derinde sarkma olur.

Kısaca: ameliyat öncesi değerlendirmede, doktorunuz tarafından hangi bölgelere, hangi miktarlarda ve derinliklerde uygulama yapılacağı; hangi bölgelerde serbest hangi bölgelerde daha sınırlı davranılacağı iyi belirlendiği sürece bu tip bir sorun yaşanmaz. Ayrıca ultrason ve lazer yardımlı liposuction teknolojileri sayesinde altı boşaltılan fazla derinin zemine daha sıkı tutunması sağlanarak bu gevşemenin önüne geçilebilir.

8.    Yanlış: meme efsuntme için kullanılan silikon protezler kanser yapıyormuş.

Kısaca: meme protezleri ile kanser sıklığı içinde bir bağlantı yoktur. Ayrıca kanser teşhisinin konulmasını engellemez veya geciktirmez. 

9.    Yanlış: meme kanseri sonrası memen alınırsa yaşamının geri kalanını böyle“noksan” yaşamak zorunda kalırsın.

Doğrusu: hayır, eksik yaşamak zorunda değilsiniz. Meme kanseri teşhisi konulduktan sonra, meme cerrahınız ve estetik, plastik cerrahınız ile yapacağınız görüşmelerde tekrar meme oluşturma ameliyatı için istekte bulunabilirsiniz. Bu işlem, memenin alınması ile aynı anda yahut sonradan; kendi dokunuzla veya silikonprotez sayeinde yapılabilir. 

10.    Yanlış: bir yerinde yaralanma olursa iz giderici krem kullan, geçer.

şu demek oluyor ki: ilmi olarak, yara izini yok eden bir tedavi yöntemi yoktur. Cilt bütünlüğünün bozulduğu tüm yaralanmalarda azca yahut çok bariz bir yara izi kaçınılmaz olarak kalır.Bu izin manzaraü,  birfazlaca etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kişiye bağlı nedenler (beslenme, genetik, şeker hastalığı, aşırı kg, vb), yaralanma bölgesi, uzanımı, enfeksiyon, yabancı cisim varlığı ile cerrahi teknik bunlar arasında rakamlabilir. Bazı kişilerde nadiren de olsa kabararak iyileşen yara eğilimi gözlenebilir. Bunları önlemek için bantlama, silikon jel tabakalar, bası kıyafetleri, kortizon ve lazer yöntemi uygulanabilir.


Yorum Gönder

Copyright © Airdrop Takip - Free Airdrop. Designed by OddThemes