Microsoft Scorpio Ne zaman Çıkacak? Çıkış Tarihi Nedir?

Microsoft Scorpio Ne zaman Çıkacak

ne zamanMicrosoft Scorpio Ne zaman Çıkacak

Microsoft tarafında ise scorpio kod adlı, donanım bazında yükseltilmiş bir  gelebilir. Hatta

 scorpio’nun ps4 neo’dan daha güçlü olduğu söyleniyor.Her sene gerçekleşen ve oyun dünyası için

çok önemli bir yere haiz olan e3 fuarında bu yıl de çarpıcı gelişmeler yaşanabilir. Ubergizmo’nun

 haberine nazaran, fuarda bu yıl microsoft scorpio  tanıtılması bekleniyor.E3 fuarı 26 mayısta yapılması planlanıyor. 

Xbox one kinect 2.0

 kutumuzu açtığımızda karşımıza herşeyin siyaha bezenmiş bir şekilde paketlendiği gaslımüze çarpıyor. Ilk açtığımızda ise kinect’i görüyoruz ve ilk hamlemiz yeni nesil kinect 2.0’ı yerinden çıkartmak oluyor. Kinect 2.0, ilk kinect çıktığında çığır açan dokunmadan hareketlerle kontrol teknolojisini şimdi yeni versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Açıkçası tanıtım fotoğraflarında gördüğümüzde önceki kinect’e gore çok efsuntülmüş bir algı vardı, ancak paketi açmış olduğumızda ve varolan kinect ile karşılaştırdığımızda evet efsunk ama kinect 1.0’ın motorlu ayak yapısını da dikkate alırsak fotoğraflarda bıraktığı izlenim kadar efsunmemiş. Doğal olarak bu büyük görünümde köşeli tasarımının da bu yönde bir algı yarattığını da belirtmek lazım. Kinect 2.0’da geniş açılı 1080p HD kamera ile skype ‘ta yüksek kaliteli video görüşmeleri yapılabiliyor ve ilk denemelerimiz tatmin ediciydi ancak bağlantı hızınız burada devreye giriyor ve upload’unuz kötü ise çok iyi sonuç alamayabilirsiniz minimumından sizi kabul eden kişiler. Son olarak da kinect 2.0’ın altında bir vidalıbölümvar, isterseniz bunu tripod şeklinde bu tür rabıtaya haiz ekipmalara monte edebiliyorsunuz.
 Ardından ulaştığımız bölüm xbox one logolu kapağı kaldırdıktan sonra bağlantı kabloları, gamepad, kulaklık gibi aksesuarları yer alıyor.

Xbox one kulaklık

 xbox one’ın kulaklığı tamamen siyah ve ince bir yeşil çizgiyle hoş bir hava verilerek tasarlanmış, sadece bu narin çalışma ilk bakışta devasa gözüken gamepad bağlantı kısmı ile bizi birazcık şaşırttı. Ancak bu parça gamepad’e takıldığında bütünleşik bir görüntü yaratması açısından bu kadar büyük tasarlandığı derhal anlaşılıyor.
Kulaklığın üzerinde ses açma ve kısma tuşları aynı zamanda mikrofonu tamamen kapatma ve açma butonları buton olarak tasarlanmış. Mikrofon sesi kapatma düğmesine basmış olduğunızda ise çaprazlamasına sarı-turuncu renklerinde bir çizgi geliyor ki ve buradan mikrofonun o an mute (sessiz) konumunda olup bulunduğunu anlayabiliyorsunuz.Ilk etapta kafanıza oturan bantta hiçbir aidat ve ek olmadığı için kulaklıkta kafanıza gore ayarlamak için bir yer yokmuş gibi görünüyor sadece kulaklığın bulunmuş olduğu bölümde kulaklığı yukarı aşağı oynatabiliyorsunuz ve böylece ayarlama yapabiliyorsunuz.
Xbox one’da bu kulaklıkla xbox 360’dakinden çok daha kaliteli bir ses kalitesi elde edileceği söylenmişti, aleniçası biz de bunu fark ettik fazlaca iyi bir ses kalitesine sahip.


Xbox one gamepad
 xbox’ın her zaman gamepad’lerini sevmişimdir, çünkü harbiden ps kullanıcıları da dahil olmak üzere herkesin müspet puanını almış ele güzel bir halde oturan ergonomik yapıya sahiptirler.
Ancak şu ana kadarkiler sizi doyum ediyorsa burada bir dakika durmak lazım, açıkçası bizim şahsi kanaatimize bakılırsa şu ana kadar kullanmış olduğumuz en iyi gamepad xbox one’ın oldu.
Xbox 360’ı da bir müddet daha kullanmayı organize ettiğimüzden, keşke xbox one gamepad’i xbox 360’da da çalışabilseydi diye hayıflanmadık desek gerçek dışı olur. Xbox one day one edition’da gamepad’de orta bölümde day one 2013 ifadesi yer alıyor. Bu yazı ancak day one edition’larda çıkan gamepad’lerde yer alacak.Gamepad’in özellikle ele oturması çok daha başarılı hale gelmiş, dijital istikamet tuşları doğrusu artı işareti şeklinde olan butonlar da kayma olmuyor. Xbox 360’da bu butonlar açıkçası çok kullanışsızdı.Xbox one gamepad’in en can alıcı bölümlerinden biri ise thumbstick’lerin parmağınızdan kayacak benzer biçimde durmaması. Parmağınızı bir kere koyduğunuz da xbox 360 gamepad’de parmağınızın zaman içinde ve uzun zaman baskı uyguladığınızda yavaş yavaş kaymasını hissederdiniz, burada ise bu şekilde bir durum gözlemlemedik.Diğer can alıcı özelliklerden biri de trigger dediğimiz doğrusu işaret parmağının uzandığı yerde altta konumlanan butonlar. Bu butonlar için microsoft yeni bir fikir yaratarak motor yerleştirmiş özellikle otomobil yarışı gibi oyunlarda burasının gamepad’in genel titreşimi haricinde ek olarak bir titreşime haiz olduğunu göreceksiniz. Bununla beraber bu trigger butonun kurmacamı biraz daha kalınlaştırılıp gözdeyey yayılmasıyla parmağınız için orada size rahatlık sağlıyor. Gamepad’inizi artık micro usb rabıtası aracılığyla şayet xbox one play & charge kit kullanıyorsanız xbox one’a bağlayarak şarj edebileceksiniz. Micro usb’den standart şarjlı pillerinizi kullanabilmek daha iyi olurdu ancak malesef xbox one kitini kullanmak gerekecek şeklinde gözüküyor. Gamepad’in ön kısmında kullanırken fark edeceğiniz 2 adet kırmızı ışık yanıp sönüyor. Bu da xbox one’da gelen kinect’in sizin gamepad’i o ana kullanıp kullanmadığınıza yardımcı olması için yapılmış.Gamepad’de pil bölmesi xbox 360’daki benzer biçimde kolay açılır bir yapıda yapılmamış. Ayrıca açtıktan sonrasında pillerin artısı ve eksisinin nerede olduğunu ve ne yönde takacağınızı ancak artı ve eksi işaretlerinden anlamanız gerekiyor. Daha önce xbox 360’da pillerin çıkıntısını yayınlayan bir şekil ile nasıl takacağınızı kolaylaştırıyordu, büyük bir sorun değil ama oyun ortasında piiniz bitince hemen değiştirme konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca belirtelim kutunun içinden 2 tane duracell pil çıkıyor  yeni jenerasyon konsollarda pek kimsenin evlerinde olmasa bile ileride olacağı düşünelerek 4k uyumu getirildi. Xbox one ayrıca kutunun içinden çıkan hdmi kablsounu da kategori 2 hdmi kablo yaparak 1080p HD, üç boyutlu ve 4k desteği veren hdmi 1.4 kablo eklemiş.Hdmi kablonun soketleri kutunun genel tasarımında olduğu şeklinde köşeli kurmacamla ve parlak bir zeminle oluşturulmuş ve şık görünüme haiz. Aslına bakarsak bu yapı bütün aksesuarlarda da kullanılmış ve şık bir hava yapıtyor.

Xbox one adaptör

 xbox one, xbox 360’larda olduğu şeklinde harici bir güç adaptörüne sahip. Biz ilk başlarda kasanın büyük olmasından dolayı arasında konumlandırılacağını düşünmüştük ancak malesef adaptör tekrar harici olarak konumlandırılmış.Ilk xbox 360’daki kadar büyük değil sadece slim kasa xbox 360’daki boyutlarda bulunan güç adaptörü yeniden aynı işi yapıyor cihaza elektrik vermek :)

Xbox one kitapçıklar

 her kutuda olduğu benzer biçimde ince kurulum kitapçıkları, garanti hakkında bilgiler ve bazı day one edition özel broşür ve kodları çıkıyor. Burada siyah üzerine xbox one yazılmış kağıdın arkasındaki kod ile day one edition achievement’larına ulaşabiliyorsunuz. Fifa 14 kağıdının peşinde da fifa 14 dijital indirme kodu çıkıyor. Xbox one’la gelen en güzel özelliklerden biri ise artık kod yazma derdine son, “xbox use a code” dedikten sonra kodu 1 metre yöreından televizyon’ye gösteriyorsunuz ve muamele tamam kodunuzu tanımış oluyor ve sadece confirm şu demek oluyor ki onaylamanız ehil.En nihayetinde artık en altta konumlandırılmış aletimıza ulaşıyoruz ve karşımızda xbox one.

Ve xbox one

 xbox one bahsedilmiş olduğu kadar çok efsunk bir kutu ve çok eski tasarım havası yaratmıyor bunu aleniça söylemek lazım. Microsoft’un bir süredir makalelımda uyguladığı metro kurmacam kısaca minimalist kurmacam yöntemlerini cihazına da yansıtmış bulunduğunu düşünüyoruz açıkçası.Xbox one içinde 500gb harddisk, blu-ray sürücü ve hdmi in gibi özellikler mevcut. Xbox one’ın ön taradında blu-ray disc sürücü sol tarafta ve xbox 360 slimle gelen dokunmatik yapıda eject (disc çıkartma) düğmesiyle birlikte konulandırılmış.Sağ tarafta ise beyaz xbox one logosunu görüyoruz. Orası da aslına bakarsak açma kapatma düğmesi. Bu düğmede dokunmatik yapıda yapılmış ver aleniçası hiç tuş şeklinde durmuyor. Cihazın yan tarafında bir adet usb 3.0 soketi bulunuyor, öteki yan tarafta ise bir şey yok.

 Arka tarafına erişince;

 sol yandan itibaren sırasıyla güç rabıtası, hdmi out – çıkış (tv veya receiver’ınıza bağlamak için), s/pdif (optik ses çıkış ucu), hdmi in – giriş (uydu alıcısı yada herhangi bir hdmi çıkışlı aygıt rabıtası için giriş), 2 usb 3.0 soketi, kinect bağlantı soketi, ir out (infrared out) , ethernet – ağ bağlantı soketi. Açıkçası ilk testlerimizde ir out’a çok ihtiyaç olmadığını ayrım ettik, bu işi kinect kendisi halledebiliyor gözüküyordu.

Xbox 360 fat, slim ve xbox one karşılaştırması:

Ilk izlenimlerimiz aleniçası kutunun ehil bir donanımla ve şık sadece bir şekilde sunulduğu.Xbox one ilk kurulum Xbox one’ın kutusunu açtıktan sonrasında tabi ki sıra kuruluma geldi. Xbox one kurulumu 15 dakika kadar sürüyor.Aslına bakarsak kurulumun bu kadar sürmesinin en büyük sebeplerinden biri ise xbox one ilk açıldığında day one update isminde olan 500mb civarında bir güncellemenin indiriliyor olması. Bu yaklaşık 16mbit bağlantımız ile 7 dakika sürdü, tabi daha düşük bir bağlantınız var ise bu zaman birazcık daha uzayacaktır.Xbox one kurulurken özellikle bazı aşamalarında siyah ekranda uzun beklemeler, xbox one logosunda uzun süre beklemeler yaşanıyor ve sanki donmuş veya takılmış bir algısı oluşuyor malesef. çünkü bahsettiğimiz süreler harbiden ekranda hiçbir hareket olmadan dakikalarca beklemeyi gerektiriyor.Biz de sizlere kendi yapmış olduğumuz kurulum esnasında nerede ne kadar beklediğini gösteren ve bekleme bölümlerini hızlı geçtiğimiz bir video hazırladık.Böylece nerede ne kadar bekleyeceğiniz ile alakalı bir bilginiz olmuş olacak. şunu da eklemekte fayda var, xbox one day one güncellemesi ilk günlerdeki güncelleme bu ondan sonra farklı boyutlara çıkabilir ya da düşebilir bu açıdan özellikle indirme işlemi sırasında sürelerde ileride değişiklikler olabilir.

Xbox one ile digiturk sesle kontrolü ve fifa 14 multitasking deneyimi

Xbox one ilk tanıtılmış olduğunda özellikle tv özellikleri ile ön plana çıkartılmış hatta bazı çevrelerce oyun konsolu özelliklerine eğilmediklerinden dolayı eleştirilmişti.Aleniçası zamanımızda artık eğlence cihazlarına ilginin artacağı aşikar. özellikle akıllı telefonlarla beraber konsol veya apple televizyon cihazlarının birbirine bağlanabilmesi, video seyretme, müzik seyretme özellikleri benzer biçimde nitelikler harbiden kullananların ilgisini çeken ve bununla birlikte bir boşluğu dolduran şeyler.Box one’da ise bu tip cihazlarda pek fazla bulunmayan hdmi in özelliği sayesinde harici bir hdmi deposundan bu digiturk benzer biçimde uydu alıcısı veya benzer bir hdmi kaynağından xbox one’ın içine entegre edilmiş olması aslında bizim çok ilgimizi çekmişti.Burada soru işareti ise şuydu; uydu alıcıları açıkçası çok güncel bir donanıma haiz olabilen cihazlar olmamakla birlikte her insanın evinde farklı tipte uydu alıcıları ve farklı tipte donanımlar bulunuyor ve bunlar genelde çok yeni teknolojiler değil.Peki microsoft burada gerçekten, minimumından ilk çıktığı günkü makalelım yapsıcaklıkyla bunu hakkıyla verebiliyor mu biz de sizler için bunu incelemeye çalıştık.şu an xbox one’ın tv özelliği olarak kullanabildiği özellikler Amerika’da uyumlu uydu veya kablo alıcıları ile şu anki yazılımın hakkını verecek kadar çalıştığı doğrultuünde söylemler olmasına rağmen sorunlarda yok değil.Türkiye’de biz de bu denememizi digiturk ile gerçekleştirdik. Elimizde digiturk plus kutusu bulunuyor, bu cihaz web’e bağlanan digiturk plus iq değil bunu da belirtelim ki bir yanlış anlaşılma olmasın.Uydu alıcsıcaklıknı tanıtmayla ilgili başka bir yazı daha hazırlamayı düşünüyoruz. Burada ise digiturk’te hangi komutları sesle test ettiğimizi hazırlamış olduğumuz videomuzdan görebilirsiniz. Digiturk plus olduğu için durdurma ve ileri geri alma özellikleri cihazda çalışan özellikler, cihazınızın bu özellikleri desteklemesi gerekiyor.şu an kontrol ettiğimiz ve çalışmış olduğunı görmüş olduğumüz özellikler; durdurma, oynatma, ileri geri alma, ses kısma, açma, sessize alma (ses ile özellikler bununla birlikte ses sistemini ayarladıysanız ordan test edilmekte). Bu kontrolü aslında nasıl gerçekleştirdiğini söylemek gerek, kinect 2.0’la beraber aletinıza direk göz göze bakmadan infrared komutlarını odanın arasında sektirerek digiturk alıcınıza ulaştırıyor şu demek oluyor ki cihazlar ile alakalı bir yer ayarlaması bile yapmanıza gerek yok ki aleniçası çok başarılı bulunduğunu söylememiz gerek.çalışmayan özellikler; guide (yani tv program rehberi) bu sadece şu an ABD’da bazı cihazları destekliyor, kanal değişiklik yapma (bu özellikte guide tanımlanmadıysa çalışmıyor).Xbox one’da televizyon özelliğinde dikkatimizi çeken bir öteki konum ise eğer xbox one’ı instant açılma yani devamlı tetikte bekler modda kapalı tutuyorsanız bir süre sonra digiturk kutusundan gelen sinyali göstermeyip siyah monitör alıyorsunuz. Bu sorun xbox one’ın sorunu olarak görünüyor, bunun yaşanmaması için cihazınızı energy saver pozisyonunda kapalı tutmanız gerekiyor şu an için. Bu modda tutarsanız xbox one biraz geç açılıyor ancak yine tv ile de sıkıntı yaşamamış oluyorsunuz.şu an için tv özelliği daha çok ilgiye ihtiyaç duyuyor sadece ileriki zamanlarda bu tarz şeylerinda yazılımla genelleştirilmesi laf mevzusu ve aleniçası şu an olmasa bile bir süre sonra çok daha becerikli olacağını düşünüyoruz.

Xbox one, windows phone’dan play to ile video aktarımı – airplay

Microsoft xbox one’ı konumlandırırken ancak bir oyun konsolu değil aynı zamanda bir eğlence aletina dönüştürmeyi planladığı ortada.Iphone/ipad ve appletv kullananlar bilirler iphone’unuz üzerinden video ve rsimlerinizi yada başka videoları airplay arayüzü yardımıyla appletv’de televizyon üzerinden izleyebiliyorsunuz.Microsoft’ta bunun benzeri bir deneyimi bizlere xbox one üzerinden sağlamaya çalışmış.Xbox one’da bu özelliğin adı ise ‘play to’. Aslında bu isim nokia sahibi windows phone 8 kullanıcılarına pek de uzak değil.çünkü windows phone 8’le de bu tatbik ile dlna ahenkli bir media oynatma cihazınız yada bilgisayarınız var ise telefondaki imajleri ve resimleri anında televizyon’ye veya bilgisayara aktarabiliyordunuz. Işte bu aslen xbox one ile şahsi video ve resimlerinizi televizyon’den izlemenize olanak sağlayan airplay benzeri bir platform olmuş durumda.Airplay entegrasyonu iphone’da oldukca başarılı ve sistemin hepsina entegre edilmiş, aleniçası windows phone ve bir ihtimal diğer cihazlardan da bir uygulama aracılığı ile önümüzdeki zamanlarda play to arayüzüyle xbox one’da daha entegre olarak içeriklerimizi izlememize izin vereceğini düşünmek yanlış olmaz.Play to ile yapmış olduğumız işlem harbiden video’da görebileceğiniz kadar basit gerçekleşti extra bir tanımlama yapmamız gerekmedi sadece aynı wifi network’ü içerisinde olmamız ehil.

Xbox one’da smartglass uygulaması ile müzik kontrolü

Xbox one’da çoğu farklı uygulamayı ‘snap’ adı verilen metot ile oyun oynarken veya televizyon izlerken kullanabilirsiniz…bunun için bununla beraber smartglass akıllı telefon uygulamalarını da kullanabilirsiniz. Xbox one smartglass uygulaması iphone, android, windows phone 8, windows 8 için şu an mevcut ve kullanımı çok basit.Atta bir şey ile ilgilenirken akıllı telefonunuz vesilesiyle yapmak istediğinizi seçip uygulamak oldukca pratik.
Copyright © Airdrop Takip - Free Airdrop. Designed by OddThemes