Rugby’nin Tarihçesi

Rugby'nin Tarihçesi

Rugby 1823 yılında İngiltere’nin kentlerinden birisi olan Rugby’de doğan bir spor türüdür. Rugby oyununun tarihçesine göre; bir okulda öğrenci olan William Webb Ellis, arkadaşları ile futbol oynarken bir anda topu eline alarak gol atmıştır ve bu hareketi diğer oyuncuların da benimsemesi ile birlikte rugby sporunun temelleri atılmıştır. Geçen yıllar içerisinde artan popülerliği ile pek çok rugby kulübünün açılmasının ardından rugby birliği denilen bir birlik kurularak rugby oyununun temel kuralları ve oyuncu sayısı gibi hususlar belirlenmiştir. Aynı yıllar içerisinde rugby birliğinden ayrılan bir grup rugby sever, rugby ligini kurarak farklı kurallar ile rugby oynanmasını sağlamışlardır.
Bugün rugby halen bu iki birliğin oluşturduğu kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Rugby birliğinin oyun tarzı bugün Avusturalya, Kanada, İngiltere, Arjantin, Fiji, Fransa, Gürcistan, Yeni Zelanda, İrlanda, Samoa, Güney Afrika, Romanya, İskoçya, Galler ve Tonga’da oynanmaktadır. Rugby liginin oyun stili ve kuralları ise Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Avusturalya ve Fransa’da yaygındır. Rugby oyununun geleneksel dünya kupası ise rugby birliğinin kuralları dahilinde sürdürülmektedir.
Türkiye’de 2011 yılında kurulan ve Türkiye Ragbi Federasyonu adı verilen bir federasyon bulunmaktadır ve her türlü rugby turnuvaları bu federasyon tarafından yürütülmektedir. Rugby severler bu federasyon eşliğinde yapılan turnuvalara katılabilmekte ve rugby oynayabilmektedirler.

Yorum Gönder

Copyright © Airdrop Takip - Free Airdrop. Designed by OddThemes