Çek Defteri Nasıl Çıkartılır?

Çek Defteri Nasıl Çıkartılır? 
çek defteri çıkartmak istiyorsanız size verdiğimiz bilgileri incelemenizi tavsiye ederiz.

çek koçanı iyi mi alınır?

Iş yaşamında prestij göstergelerinden biri olarak kabul edilen çek defteri bankalardan temin edilir. Ancak öncesinde bankaya bazı teminatlar göstermeniz ve başvuruda bulunmuş olduğunuz bankanın güvenini kazanmanız gerekiyor. Yerine getirilmesi gereken prosedür için çek defteri iyi mi çıkartılır sorusunun yanıtlarını sizlere aktarıyoruz. öncelikle banka seçimine dikkat etmeniz gerekir. Her banka çek defteri başvurusu kabul ediyor olsa da sizin finansal durumunuzu dikkate alarak banka seçimi yapmanızda yarar olacaktır.

Bankaya müracaat ederek çek defteri çıkarmakistediğinizde banka başvurunuzu kabul edebilmek için sizden bazı belgeler isteyecektir. Bu belgeler şunlardır:
Kimlik belgesi
Ikametgah belgesi
Sabıka kaydı

Bu belgelerin yanı sıra standart bir çek defteri sahibi olmanız için bir de maddi teminat göstermeniz icap eder. Standart bir çek defteri toplam 10 adet sayfaya haizdir. Her bir sayfa için bankalar 700 tl civarında bir teminatgösterilmesini istemektedir. Miktarı belirleyen aslına bakarsak yasal bir zorunluluktur.

çek defteri almak için gereken güvence miktarı nelerdir?
şayet siz çekinizi ödeyemezseniz bu durumda banka çek sahibine 700 tl ödeme yapmak durumundadır. Bu miktarı çek defteri sahibinden güvence olarak istemesinin sebebi de budur. Standart çek defteri 10 sayfaolduğundan bankaya toplamda 7 bin tl çek defteri güvenceı göstermeniz icap eder. Bu güvenceı banka blokeediyor olsa da mevduat hesabınız üzerinden faiz işletme hakkına sahip olursunuz.

çek defteri teminatının bloke edilmesi önlenebilir mi?
Bankanızın güvenini kazanmanız durumunda bu meblağın bloke edilmesini de önleyebilirsiniz. Sadece öncesinde uzun bir müddet çek ödemelerinizi düzenli olarak yapmanız ve borç hanenizde herhangi bir miktarın bulunmuyor olması gerekiyor. Bunun için iş yaşamına yeni başlayanlar, yeni firma sahipleri için güvence miktarının bloke edilmesinin önlenmesi pek mümkün olmaz. 

Ek olarak iş bedelinin yaklaşık olarak % 40’ına dair ödemeyi nakit ya da havale yolu ile hemen ödemeniz gerekebilir. Bir çek defteri sahibi olmanız ödemenizin tümünü rahatlıkla çek yazarak yapabileceğiniz anlamına gelmez. Iş dünyasında genellikle ödeme miktarının maksimum % 60 şeklinde bir oranı çayrıca kabul edilir. Geri kalan miktar çek makalelmadan ödenmelidir.

Yorum Gönder

Copyright © Airdrop Takip - Free Airdrop. Designed by OddThemes